2016. május 9., hétfő

Digitális történet szempontjainak elkészítése

https://docs.google.com/document/d/1pGj4VcO-tAcDegdjJ8XR4PJ-n9PQVRfWG6pCBAuuXOc/edit

https://docs.google.com/document/d/1Kr74BPAjfTb1o_MME0gc2m7437oyGqE8yzahgZJJrn4/edit


Digitális történet

Alább linkelem az elkészült digitális történetet:

https://www.emaze.com/@ACZFCZLT/digitlis-trtnet

Mit tehetünk a technológiával, amit azelőtt nem tehettünk meg?

http://padlet.com/bereczki_eniko/88ff90juhhf2

2016. május 4., szerda

Digitális óravázlat



Óravázlat

         Alapadatok
Pedagógus neve: Sasvári Péter
Műveltségi terület: Ember és társadalom
Tantárgy: történelem
Iskola: ?
Osztály: Egy kilencedikes osztály.
Dátum: 2016. ?. ?.
Az óra témája: A Római Köztársaság története
Óratípus: Új ismeretet feldolgozó óra

II.   A tanítási óra főbb céljai:
Nevelési célok:
-a köztársasági intézményrendszer, és a mindennapi élet megismerése
Oktatási célok:
-A köztársaság intézményrendszerének megismerése, és értlemezése
- az intézményes fejlődéstörténet megismerése
Képzési célok:
-logikai kapcsolatok megértése
-ok-okozati összefüggések feltárása
-gondolkodási készség fejlesztése
-kommunikációs készség fejlesztése
-problémamegoldós képesség fejlesztése
-együttműködési készségek fejlesztés
-olvasott szöveg értésének fejlesztése

Tantárgyi kapcsolatok:
- földrajz, társadalomismeret

         Felhasznált eszközök
- szöveg és képek kivetítve
- tankönyv: Száray Miklós-Kaposi József: Történelem, I. középiskolák 9. évfolyam Nemzeti Tankönyvkiadó, Forrásközpontú történelem sorozat 2005.
-Google Maps
-Szófelhős program
         Az óra részletes terve

Időkeret
Az óra menete
Nevelési-oktatási stratégia
Megjegyzések
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
2’
Szervezés, jelentés




3’
Ráhangolás
Gondolkodtató kérdés: "Mit tudtuk a római köztársasági korról, és annak intézménytörténetéről?”
frontális kérdés




5’

Új anyag feldolgozása:
A római köztársasági intézményrendszer megismerése

csoportos forráselemzés

 csoportos munka
az általam készített szófelhő[1] kivetítése és a tankönyvi szöveg

Kivetítem a hivatkozott szófelhőt, és megadom a diákoknak a római tisztségekről szóló tankönyvi oldalakat. A diákoknak cspoportokban definiálniuk kell a tisztségeket.
10’
Feladatok számonkérése
Ellenőrzés
értékelés
a tanulócsoport egyik tagja beszámol
saját jegyzetek, szóbeli előadás, esetleg írás a táblára,  füzet
helyes megoldások kivetítése a táblára, közben jegyzetelés a füzetbe. közben megbeszéljük azt is, hogy melyik tisztség mire volt jó, mi volt a funkciója, hogyan alakult ki.
3’
   Róma terjeszkedése a köztársasági korban




páros forrásértelmezés
páros munka
tankönyvi térkép

5’

Feladatok számonkérése

Ellenőrzés,
értékelés

a tanulópár egyik tagja beszámol
tankönyvi térkép, füzet
helyes megoldások kivetítése, jegyzetelés










7’
       Mindennapi élet Rómában
közös beszélgetés
közös munka
Az ókor Róma képénel kivetítése Google Mapson[2]
A diákoknak kivetítem a linkelt Google Maps-térképet. Dönthetnek, hogy mely nevezetes helyszíneket akarják megnézni. Közben beszélgetünk arról, hogy melyiket mikor építették, mi volt a funkciója, stb.
7’
         Összefoglalás:
Változások Rómában a köztársasági korban
önálló munka, tankönyvvel
önálló munka, majd értékelés
Tankönyv
Önálló gyűjtés, majd beszélgetés arról, hogy milyen változások következtek be Rómában a köztársasági korban. Ehhez fennhagyom a tékrépet kivetítve, és rámegyek mindig arra a helyszínre (pl. Forum), amiről épp szó van. A közélet változása lesz a középpontban.
2’
Házi feladat kijelölése:
Olvassátok el a tankönyvi részeket a mindennapi életről, és nézegessétek a Google Mapsot! Írjatok egy oldalas esszét jövő hétre, ezzel a címmel: „Egy római plebejus egy napja”.
házi feladat
értelmezés
feladat a füzetben

1’
Az osztály értékelése, órazárás:
-egyes tanulók kiemelése
-egész osztály összefoglaló értékelése
értékelés




  


[1] http://qwerreweffeqwrtz.blogspot.hu/2016/04/szofelho.html
[2] https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=en&mid=102S5gjxg_l98uVttji60tAPj7zE