Óravázlat
•
Alapadatok
Pedagógus
neve: Sasvári Péter
Műveltségi
terület: Ember és társadalom
Tantárgy: történelem
Iskola: ?
Osztály: Egy
kilencedikes osztály.
Dátum: 2016. ?. ?.
Az
óra témája: A Római Köztársaság története
Óratípus: Új
ismeretet feldolgozó óra
II. A tanítási óra főbb céljai:
Nevelési
célok:
-a
köztársasági intézményrendszer, és a mindennapi élet megismerése
Oktatási
célok:
-A
köztársaság intézményrendszerének megismerése, és értlemezése
- az
intézményes fejlődéstörténet megismerése
Képzési
célok:
-logikai
kapcsolatok megértése
-ok-okozati
összefüggések feltárása
-gondolkodási
készség fejlesztése
-kommunikációs
készség fejlesztése
-problémamegoldós
képesség fejlesztése
-együttműködési
készségek fejlesztés
-olvasott
szöveg értésének fejlesztése
Tantárgyi
kapcsolatok:
- földrajz,
társadalomismeret
•
Felhasznált
eszközök
- szöveg és
képek kivetítve
- tankönyv:
Száray Miklós-Kaposi József: Történelem, I. középiskolák 9. évfolyam Nemzeti
Tankönyvkiadó, Forrásközpontú történelem sorozat 2005.
-Google Maps
-Szófelhős
program
•
Az óra
részletes terve
|
Időkeret
|
Az óra menete
|
Nevelési-oktatási stratégia
|
Megjegyzések
|
||
|
Módszerek
|
Tanulói munkaformák
|
Eszközök
|
|||
|
2’
|
Szervezés, jelentés
|
|
|
|
|
|
3’
|
Ráhangolás
Gondolkodtató kérdés: "Mit tudtuk a római
köztársasági korról, és annak intézménytörténetéről?”
|
frontális kérdés
|
|
|
|
|
5’
|
Új anyag feldolgozása:
A római köztársasági intézményrendszer megismerése
|
csoportos forráselemzés
|
csoportos munka
|
az általam készített szófelhő[1] kivetítése és a
tankönyvi szöveg
|
Kivetítem a hivatkozott szófelhőt, és megadom a
diákoknak a római tisztségekről szóló tankönyvi oldalakat. A diákoknak
cspoportokban definiálniuk kell a tisztségeket.
|
|
10’
|
Feladatok számonkérése
|
Ellenőrzés
értékelés
|
a tanulócsoport egyik tagja beszámol
|
saját jegyzetek, szóbeli előadás, esetleg írás a
táblára, füzet
|
helyes megoldások kivetítése a táblára, közben
jegyzetelés a füzetbe. közben megbeszéljük azt is, hogy melyik tisztség mire
volt jó, mi volt a funkciója, hogyan alakult ki.
|
|
3’
|
Róma
terjeszkedése a köztársasági korban
|
páros forrásértelmezés
|
páros munka
|
tankönyvi térkép
|
|
|
5’
|
Feladatok számonkérése
|
Ellenőrzés,
értékelés
|
a tanulópár egyik tagja beszámol
|
tankönyvi térkép, füzet
|
helyes megoldások kivetítése, jegyzetelés
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7’
|
Mindennapi élet Rómában
|
közös beszélgetés
|
közös munka
|
Az ókor Róma képénel kivetítése Google Mapson[2]
|
A diákoknak kivetítem a linkelt Google Maps-térképet.
Dönthetnek, hogy mely nevezetes helyszíneket akarják megnézni. Közben
beszélgetünk arról, hogy melyiket mikor építették, mi volt a funkciója, stb.
|
|
7’
|
Összefoglalás:
Változások Rómában a köztársasági korban
|
önálló munka, tankönyvvel
|
önálló munka, majd értékelés
|
Tankönyv
|
Önálló gyűjtés, majd beszélgetés arról, hogy milyen
változások következtek be Rómában a köztársasági korban. Ehhez fennhagyom a
tékrépet kivetítve, és rámegyek mindig arra a helyszínre (pl. Forum), amiről
épp szó van. A közélet változása lesz a középpontban.
|
|
2’
|
Házi feladat kijelölése:
Olvassátok el a tankönyvi részeket a mindennapi életről,
és nézegessétek a Google Mapsot! Írjatok egy oldalas esszét jövő hétre, ezzel
a címmel: „Egy római plebejus egy napja”.
|
házi feladat
|
értelmezés
|
feladat a füzetben
|
|
|
1’
|
Az osztály értékelése, órazárás:
-egyes tanulók kiemelése
-egész osztály összefoglaló értékelése
|
értékelés
|
|
|
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése