Az alábbiakban megkísérlem felvázolni egy digitális eszközöket is használó, digitális kompetenciákat is fejlesztő történelem óra menetét. Az alább leírt órát valójában megtartottam, pontosabban az óraterv egy változatát használtam tavaly őszi vizsgatanításomhoz. Az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskolában ("K30") végeztem ugyanis a történelem szaktantárgyi rövid gyakorlatomat 2015 őszén és telén. December 17.-én tartottam meg vizsgatanításomat egy 12.-es, tehát végzős, drámatagozatos. szakközépiskolás osztályban. Egy nagyon vegyes osztályról van szó, ahol néhányan kiugróan szorgalmasak és érdeklődőek, vannak azonban olyan diákok is, akik ugyan egyáltalán nem gyenge képességűek, de nem motiváltak eléggé, tehát passzívak. Az osztály létszáma körülbelül 20-30 fő. Az oktatás során célom volt az új ismeretek átadása, a tudásuk ismétlése. Emellett törekedtem a különböző kompetenciáik fejlesztésére is természetesen. Fejleszteni kívántam több szociális (együttműködés, csoportmunka, kommunikáció, együttérzés, stb.) és egyéni (logikus gondolkodás, következtetések levonása, analitikus gondolkodás, problémamegoldás) képességet is. Célom volt az is, hogy ismerjék a Prezit, legalábbis ilyet is lássanak. Az óra tervét valamennyire átdolgoztam, hogy a digitális kompetenciák fejlesztése hangsúlyosabb legyen.
Óravázlat
•
Alapadatok
Pedagógus
neve: Sasvári Péter
Műveltségi
terület: Ember és társadalom
Tantárgy: történelem
Iskola:
Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskola
Osztály: 12.a
Dátum: 2015.
december 17.
Az
óra témája: A második világháború: a náci birodalom felemelkedése
Óratípus: Új
ismeretet feldolgozó óra
II. A tanítási óra főbb céljai:
Nevelési
célok:
-háborúig
eljutás folyamatának megismerése
Oktatási
célok:
-a második világháború előzményeinek és
kitörésének megismertetése
-a
világháború kitörése okainak felismerése
- információ
gyűjtése szöveges és képi forrásból
Képzési
célok:
-logikai
kapcsolatok megértése
-ok-okozati
összefüggések feltárása
-gondolkodási
készség fejlesztése
-kommunikációs
készség fejlesztése
-problémamegoldós
képesség fejlesztése
-együttműködési
készségek fejlesztés
-olvasott
szöveg értésének fejlesztése
-Digitális kompetenciák fejlesztése
Tantárgyi
kapcsolatok:
- földrajz
•
Felhasznált
eszközök
- szöveg és
képek kivetítve Prezin
- tankönyv:
Száray Miklós-Kaposi József: Történelem, IV. középiskolák 12. évfolyam Nemzeti
Tankönyvkiadó, Forrásközpontú történelem sorozat 2005.
-A XX.
század krónikája, Officia Nova Kiadó,
Budapest, 544. oldal.
-A gleiwitzi
akció leírása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Gleiwitzi_incidens
-A gleiwitzi
adótorony képe: http://images.reblog.hu/uploads/blogs/5017/60808/post_60808_20110927142539.jpg
•
Az óra
részletes terve
|
Időkeret
|
Az óra menete
|
Nevelési-oktatási stratégia
|
Megjegyzések
|
||
|
Módszerek
|
Tanulói munkaformák
|
Eszközök
|
|||
|
2’
|
Szervezés, jelentés
|
|
|
|
|
|
3’
|
Ráhangolás
Gondolkodtató kérdés: "Mit tudunk a második
világháborúról?"
|
frontális kérdés
|
|
|
|
|
5’
|
Új anyag feldolgozása:
A világháború előzményeinek csoportosan önálló
feldolgozása: eseménytörténet megismerése, ok-okozati összefüggések
feltárása. Egyes csoprtok témái:
-Előzmények
-Versailles megszegésének folyamata
-A háború kirobbanása
-Molotov-Ribentrop paktum
-A "látszatháború"
Kérdések a mellékletben (1)
|
csoportos forrásértelmezés
|
csoportos munka
|
kiosztott linkek/QR-kódok, mely elvezet a forrásokhoz és egyéb
segítőeszközökkel,
tankönyvi szöveg és ábrák
|
|
|
15’
|
Feladatok számonkérése
|
Ellenőrzés
értékelés
|
a tanulócsoport egyik tagja beszámol
|
saját jegyzetek, szóbeli előadás, esetleg írás a
táblára, füzet
|
helyes megoldások kivetítése Preziben, közben
jegyzetelés a füzetbe
|
|
3’
|
Második
világháború eseménytörténete a kitöréstől 1941 nyaráig
|
páros forrásértelmezés
|
páros munka
|
tankönyvi térkép
|
|
|
5’
|
Feladatok számonkérése
|
Ellenőrzés,
értékelés
|
a tanulópár egyik tagja beszámol
|
tankönyvi térkép, füzet
|
helyes megoldások kivetítése Preziben,
jegyzetelés
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7’
|
- Churchill élete
- Élet a bombázások alatt Nagy-Britanniában
|
tanulói beszámoló
|
egyéni beszámoló
|
kiegészítés: Prezi
|
A beszámoló alatt vonatkozó adatok és képek kivetítése
|
|
3’
|
Összefoglalás:
A háború helyszíneinek megismerése vaktérképes feladattal
|
páros munka vaktérképpel
|
páros munka, majd értékelés
|
A vaktérkép, melyet telefonról kell megkeresni interneten, link alapján.
|
A kiértékelés alatt térkép kivetítése a jó megoldásokkal
|
|
1’
|
Házi feladat kijelölése:
Elemezzék Sztálin 1941-es rádióbeszédét (Tankönyv: 114.
oldal, 9-es forrás)
|
házi feladat
|
értelmezés
|
feladat a füzetben
|
|
|
1’
|
Az osztály értékelése, órazárás:
-egyes tanulók kiemelése
-egész osztály összefoglaló értékelése
|
értékelés
|
|
|
|
Mellékletek:
•
Feladatok
1., Mit tudunk a második világháborúról?
Erre valójában nincs "helyes válasz". A cél nem is igazán az
előzetes tudás felmérése, hanem a ráhangolódás.
2, A második világháború kirobbanása
a, A második világháború előzményei
-A források között említett 12.-es tankönyv (a továbbiakban: a
tankönyv) 50. oldalának térképe
-A 77. oldalon található NSDAP-program
-A 78. oldalon található brit-német flottaegyezmény szövege
-19. oldal térképe
-Forrás a 20. tankönyvi oldalon: a német békeszerződés szövege
b, Versailles megszegésének állomásai:
-81. tankönyvi oldal szövege
-térkép a 83. oldalon, Európa helyzetéről
c, A háború kirobbanása
(források QR-kóddal, és linkek alapján)
„Figyelem! Figyelem! Itt Gliwice beszél. Az adó lengyel kézben van(.
...) Elérkezett a szabadság órája...(...) Sokáig éljen Lengyelország!”

1939. augusztus 31. éjszakáján lengyel szabadcsapatokéhoz hasonló
ruhába öltözött német ügynökök támadták meg és foglalták el az akkor
Németországhoz tartozó felső-sziléziai Gleiwitz városkában működő adótornyot.
Naujocks öt vagy hat embere élén behatolt az adótorony épületébe, a
személyzetre pisztolyt fogtak és a pincébe zárták őket, majd megszakították az
adást, és egy párperces, lengyel nyelvű felhívást olvastak be.
Az akciót megelőző nap a Gestapo letartóztatta a német állampolgárságú
sziléziai, Lengyelországgal szimpatizáló aktivista Franciszek Honiokot, akit
szintén lengyel ruhába öltöztettek, méreginjekcióval kivégeztek. A holttestet
lőtt sebekkel a helyszínen hagyták, majd a német ügynökök elhagyták az
adótornyot és visszatértek Németországba.

d, Molotov-Ribentrop paktum
-110. oldal tankönyvi szövege
-111. és 112. oldal forrásai (a paktum nyilvános és titkos részeinek
szövege)
e, A "látszatháború"
-A 110. tankönyvi oldal komplett szövege
3.Összefoglaló feladat
12. A feladat a második világháború történetéhez
kapcsolódik.
Jelölje be az alábbi történelmi helyszíneket a források és
ismeretei segítségével!
(Elemeként 1 pont.)
1. Itt kötötték meg a Hitlert „megszelídíteni”
kivánó egyezményt
2. Ezek
az országok voltak a lengyelek szövetségesei
3. Ez
volt az a védvonal, amit a németek megkerültek a Benelux-államok felől
4. Német
főváros
5. Szovjet
főváros
VI.Házi feladat
Elemezzék
Sztálin 1941-es rádióbeszédét, melyet a tankönyv 114.-ik oldalán találnak meg
(9-es forrás)!
Képek, szövegek elérhetősége:
- tankönyv:
Száray Miklós-Kaposi József: Történelem, IV. középiskolák 12. évfolyam Nemzeti
Tankönyvkiadó, Forrásközpontú történelem sorozat 2005., hivatkozott oldalai
-A gdanski krízis: A XX. század
krónikája, Officia Nova Kiadó, Budapest, 544. oldal.
-A gleiwitzi
akció leírása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Gleiwitzi_incidens
-A gleiwitzi
adótorony képe: http://images.reblog.hu/uploads/blogs/5017/60808/post_60808_20110927142539.jpg
Az általam említett tankönyvi térképet gyakorlási céllal feltölteném az internetre, ahogyan a lapon kiosztott forrásokat is (melyeket a megtartott órán kinyomtattam nekik). Ezeket linkek (írott források), és QR-kód (térképet) alapján kellene megtalálniuk. Mivel csoportban és/vagy párban végeznék az összes ilyen feladatot, így ezeket úgy válogatnám össze, hogy valakinek mindig legyen "kütyüje".
Csoportos
munka helyes válaszai:
a,
1. Kilépés a Népszövetségből (1933)
2. Hadkötelezettség,fegyverkezés,
tiltott fegyvernemek fejlesztése (1935)
3. Rajna-vidékre
való bevonulás (1936)
4. Anschluss
(1938)
b,
Előzmények:
Versailles (1920) Hitler programja a német nagyságról és a Versailles-i béke
szétzúzásáról (1922) valamint hatalomra jutása (1933) az 1-es feladat összes
válasza, Berlin-Róma tengely (1936), háromhatalmi egyezmény, engedmények
politikája, pl. a brit-német flottaegyezmény és főleg München (1938)
c,
Háború
kirobbanása: 1939. szeptember 1.: gleiwitzi akció, ami false flag, majd német
támadás. Gdanskban lengyel felkelés tört ki korábban a német uralom ellen,
amikor a németek korridort szereztek ide.
d,
1939:
-német-szovjet
megnemtámadás
-vitás
kérdések békés rendezése
-nem
szövetkeznek egymás ellen, nem segítenek az ellenségeiknek
-titkos
záradék: Lengyelország és a többi köztes-európai állam felosztása.
e,
Furcsa
háború: nem csinálnak semmit, csak pár összecsapás történt a németek és a
franciák közt, és brit átcsoportosítás szárazföldre.
112-es
térkép a következő feladattal, ide amit
fel kellett jegyezni:
1940 V.
hónap: Norvégia és Dánia megszállása (britek ellen), Benelux (francia invázió
előkészítése) VI.: franciák
1940 6.-9.
hónap: angliai csata
Valamint:
Maginot-vonal, Vichy Franciaország, Dunkerque, stb…
Zárófeladat:
1. Itt kötötték meg a Hitlert „megszelídíteni”
kivánó egyezményt (München)
2. Ezek
az országok voltak a lengyelek szövetségesei (2) (Fro., GB)
3. Ez
volt az a védvonal, amit a németk megkerültek a Benelux-államok felől (Maginot)
4. Német
főváros (Berlin)
5. Szovjet
főváros (Moszkva)
Kiegészítés:
Önreflexió
Alapvetően azt gondolom, hogy oktatási és egyéb céljaimat jól sikerült adott órán teljesíteni, eszközhasználatom sokszínű és megfelelő volt, és sikerült fenntartanom a figyelmet is. Úgy vélem, hogy eredeti tervem kiegészítése a prezin kívül további digitális eszközökkel érdekesebbé és értékesebbé teszi az órát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése